İngiltere Vizesi

İngiltere Vizesi nedir ?
 
Türkiyede yaygın bilinen şekliyle ingiltere vizesi birleşik krallık'ı oluşturan ingiltere,kuzey irlanda , iskoçya ve galler girmenizi sağlayan ve pasaportunuzun boş bir sayfasına yapıştırılarak uygulanan bir izin kağıdıdır.
Kuzey İrlanda ile irlanda cumhuriyeti'nin karıştırılmaması önemli bir husustur.İrlanda cumhuriyeti vizesi ayrı bir vizedir.Ancak geçerli bir birleşik krallık vizesi ile öncelikle birleşik krallık sınırları içerisine girmenşz şartıyla 180 gün içerisinde irlanda cumhuriyeti'ne seyahat edebilirsiniz.Aksi halde,irlanda vizesine başvurmanız gerekir.
Herhangi bir türde 6 aydan uzun ingiltere vizesi varsa bu vize ile ingiltere ' nin Avrupa Kıtası'ndaki tek sömürgesi olan cebelitarık vizesi başvurusunda bulunmanız gerekir.
 
Merak edenler için;Cebelitarık,Akdeniz ile atlas okyanusu arasındaki boğazın kıyısında kurulmuş bir sömürge devletidir.Yüzölçümü son derece küçük olup tek komşusu ispanya'dır.Andorra,San marino,Vatikan,Lihtenştayn gibi Avrupa Kıtası'ndaki en küçük birkaç ülkedendir.
 
 
İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?
 
*İngiltere Vizesi başvurusu için öncelikle vize türüne , başvuru amacına, ve başvuru türüne karar verilmelidir.
*Maddi durumunuzu , medeni durumunuzu, eğitim geçmişinizi,seyahat geçmişinizi,istihdam durumunuzu ve seyahat amacınızı destekleyici belgeler temin edilir.
*İngiltere Vizesi formu birleşik krallık sınır ajansı(UKBA)'nın resmi web sitesi üzerinden ingilizce olarak doldurulmalıdır ve son aşamasında ilgili vize başvuru türünün vize harç bedeli kredi kartı ile online olarak odenir ve yazıcıdan formun çıktısı alınır.
*Worldbridge Vize Başvuru Merkezi'nin resmi web sitesi üzerinden başvuru randevusu alınır.
*Başvuruyu destekleyici ingilizce bir başvuru dilekçesi yazılarak başvuru sahibi tarafından imzalanır.
*Durumunuzu destekleyen tüm belgelerin ingilizce diline yeminli tercümesi yapılır.
*Başvuru sonrası tarafınıza verilen takip fişinin sağ üst köşesinde yazılı " CSC-TR-02-........." formatındaki başvuru takip numarası ile Worldbridge Vize Başvuru Merkezi'nin resmi web sitesi üzerinden başvuru takibi yapılarak vize kararının çıkıp çıkmadığı kontrol edilir.
 
 
Her ülkede olduğu gibi ingiltere vizesi almak içinde konsolosluklar,elçilikler bulunmaktadır.Vize almadan önce vize kategorinizi iyi belirlemeniz gerekiyor.Öğrenci vizesi,işçi vizesi, aile ziyaret vizesi vs. kategoriyi doğru belirleyip başvuru yapmalısınız.Başvuru formunu doldurduktan sonra ise ilgili makamlardan randevu almalısınız.Her ülkenin vize vermek için istediği dosyalar farklıdır.Bu arada İngiltere vizesi;Yerleşim Vizeleri,Au-pair Vizeleri,Çalışma Vizeleri,Öğrenci Vizeleri ve Ziyaret Vizelerinden ibarettir.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
İngiltere Ticari Vizesi
 
Ticari vize (business visitor) kategorisi, kısa süreliğine Birleşik Krallık’a gelip iş yapmak isteyen kişilere yöneliktir. Birleşik Krallık’ta iş yapmak istiyor ve 18 yaşınızı doldurmuşsanız ticari vize kapsamında iş ziyaretçisi (business visitor) veya 18 yaşından küçükseniz çocuk ziyaretçi (child visitor) kategorisinde başvuru yapmanız gerekmektedir.
Herhangi bir toplantı veya iş görüşmesine katılmak, ticari anlaşma veya sözleşme görüşmek ve imzalamak üzere yapılan görüşmeler, iş potansiyelini ölçmek üzere saha araştırması yapmak, satın alınan mal veya hizmetin detaylarını incelemek, görüşmek, öğrenmek amaçlı ziyaretler, tır şoförleri, konferansa katılmak, toplantı veya görüşmelerde yardımcı olacak görevliler, tercüman, asistan vs., garanti kapsamında bulunan ve İngiltere’deki bir müşteriye satılan bir malın servisini yapmak, onarmak, düzeltme yapmak veya monte çalışmaları, fuara vs katılmak isteyenler vb. Yabancı haber medya temsilcileri ve sahada film ekibi üyeleri bu kategoriye dahildir.
 
Bu ticari vize başvurunuz reddedildiği takdirde itiraz hakkınız olmayacaktır.
 
Ancak, birtakım iş faaliyetleri yürütecekseniz veya eğitim alacaksanız puana dayalı sistem kapsamında başvuru yapmanız gerekir.
 
Prospective entrepreneur (girişimci adayı) kategorisi, Birleşik Krallık’taki bir işletmeye katılmak, Birleşik Krallık’ta bir işletme kurmak veya devralmak ve aktif olarak bir işletmenin yürütülmesinde yer almak üzere risk sermayedarları veya BK devlet daireleri ile görüşmeler yapan kişilere yöneliktir. Bu kategori bu kişilerin puana dayalı sistemin Tier 1 (Entrepreneur/Girişimci) kategorisi için finansal kriterleri karşılamak üzere finansman elde edebilmeleri için maksimum 6 ay süreliğine BK’ye girmelerine olanak verir.


Etiketler : çin vizesi , vize , akerika vizesi , ingiltere vizesi


Yorumlar

Yorum Yaz

*

*Email Adresiniz Görüntülenmeyecektir. *