OpenOffice

OpenOffice Daha önce Oracle tarafından, şimdi ise Apache vakfı tarafından geliştirilen bir büro yazılımları topluluğudur. 

Bir sözcük işlemcisi, hesap tablosu, sunu, vektörel çizim ve veri tabanı yazılımı içerir. 
Birçok farklı platform için uygundur; Microsoft Windows, Unix temelli işletim sistemleri (Solaris ve Linux vb.) ve MAC OS X gibi. 
Microsoft Office ve OpenDocument tekbiçimini destekler, ücretsizdir.
OpenOffice, StarOffice'in kodlarını temel alınır, StarDivision tarafından geliştirilen bir ofis paketi, 1999 Ağustos'ta Sun Microsystems tarafından elde edildi. 
Paketin kaynak kodu, 2000 Temmuz'da açık hale geldi; Microsoft Office'in pazar egemenliğini kırma amacıyla, yüksek kaliteli ve açık bir seçenek durumuna geldi. 
Uygulama paketi için kaynak kodu, daha önceden iki farklı ruhsata sahipti: GNU kısıtlı umumi, (LGPL) ruhsat verir, ve Sun sanayi tekbiçim kaynak ruhsatı (SISSL); 2.0 sürümüyle birlikte kod, sadece LGPL ile ruhsatlı duruma geldi.
 
OpenOffice'in 1. sürümü için Java Runtime Environment (JRE) gerekmekteydi ve bu ise SUN firmasına bağlı olmak anlamına geldiği için 2. sürümden itibaren farklı ve açık kaynak kodlu Java ürünlerinin altında çalışması (örneğin GNU Classpath) için çabalar yoğunlaştı. 
Sonucunda Red Hat, Fedora'da bunu başardı ve şu anda SUN ileride Java'yı da GPL ruhsatı altında dağıtacağını duyurdu.
Telif hakları yasalarından dolayı yazılım "OpenOffice" değil, "OpenOfficeorg" olarak anılmaktaydı. Genel olarak OOorg veya OOo olarak kısaltılmaktaydı. Apache Vakfına devredildikten sonra Apache OpenOffice olarak kullanılmaktadır.
 
OpenOffice, ISO onaylı uluslararası tekbiçimlere dayalı belge biçimi olan ODF (Open Document Format) biçiminin yanı sıra, Microsoft Office dosyalarını da kullanabilmektedir. 
OpenOffice belgeleri PDF ve Macromedia Flash dosyaları olarak kaydedilebilir; bu dosya biçimlerini açmak için gereken yazılımlar oldukça yaygın oldukları için bu özellik belgelerin taşınabilirliğini arttırır.
OpenOffice'un Türkçe dil desteği bulunmaktadır.


Etiketler : OpenOffice , open office , open program


Yorumlar

Yorum Yaz

*

*Email Adresiniz Görüntülenmeyecektir. *